Zakład Komunalny Kostrzyn Wlkp.

Światowy Dzień Wody 

DZISIAJ OBCHODZIMY ŚWIATOWY DZIEŃ WODY!

22 marca – Światowy Dzień Wody – został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Przesłaniem obchodów tego dnia jest uzmysłowienie społeczeństwu jak ogromną rolę odgrywa woda oraz jakie zagrożenie niesie ze sobą jej niedobór.

W tym roku pod hasłem: WODA DLA POKOJU

i odnosi się do potrzeby umożliwiania równego dostępu do wody. Mówi także o związanych z tym napięciach i konfliktach między społecznościami i krajami. Ta globalna kampania ma nas uświadomić, że woda to nie tylko zasób, z którego należy korzystać i o który można konkurować – jest to prawo człowieka nieodłącznie związane z każdym aspektem życia.

Choć o konieczności szanowania wody powinniśmy pamiętać każdego dnia, to z pewnością Światowy Dzień Wody jest najlepszą okazją, aby sobie uświadomić, że woda nie jest zasobem niewyczerpywalnym. Dostęp do czystej wody stanowi prawo każdego człowieka. Obecnie ok. 800 milionów osób cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Niech nas nie zwiedzie termin „błękitna planeta”, którym określa się czasem Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. To nasz skarb – dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas.

2024 Water for Peace

Skip to content